Peanut-Butter-Chocolate-Fudge-Piddly-Winx-2015

Normally, I’m not a super-sweetish kind of person – I love peanut butter though! Fudge has never been something I have been overly fond of, but this turned out absolutely fantastic, and it was super easy (and cheap!) to make. Here’s the recipe:

Makes: 24 servings

Calories: 133 per square (based on 24)

Ingredients 

  • 4 1/2 cups of icing sugar (just about half a pack)
  • 1/2 cup peanut butter (I use light smooth)
  • 1/2 cup of cocoa powder
  • 1/4 cup of margarine
  • 1/3 cup of milk ( I use 2%)
  • 1 tsp of vanilla extract
  • 1/4 tsp of salt

Directions:

1.Microwave margarine until melted, and then stir in your milk and vanilla. Set your bowl aside.

Making-Fudge-Step1-Piddly-Winx-2015

2. In a different bowl, add your sifted icing sugar, cocoa powder, and salt, and mix.

3. Slowly add your dry mix to your wet bowl, hand mixing it until it is has a nice rich texture.

4. Stir in your peanut butter. I like to mix mine completely in, but I have also heard some people like to just do a light stir, leaving peanut butter ribbons throughout the fudge. It’s up to you!

5. On a sheet of wax paper on a cookie sheet, pour your mixture and spread evenly – I don’t like my fudge too too thick, so I spread it out, resulting in more squares. Again, use your judgement.

Chilled-Fudge-Precut-Piddly-Winx-2015

6. Place in your fridge for a couple hours, then cut off and serve. If serving company, I will cut the fudge into nice and neat squares, and trim and snack on the edges, but if you are just serving at home, you can simply cut into a grid. Keep refrigerated until ready to serve!

PeanutButter-Chocolate-Fudge-Piddly-Winx-2015

This is such an awesome treat, and makes a great gift or treat to bring to dinner. Do you have a favourite variation of fudge? Let us know what you would add!

*****

Frugal Cost Breakdown (based on today’s Walmart.ca prices):

4 1/2 cups of icing sugar- $2.77 for 1 kg, and we only need half a pack = $1.39

1/2 cup peanut butter- $4.57 for 500g, and 1/2 cup is about 55g = $0.50

1/2 cup of cocoa powder – $3.57 for 500g, and 1/2 cup is about 50g = $0.36

1/4 cup of margarine 0 $2.78 for 907g. and 1/4 cup is 55g = $0.17

1/3 cup of milk- $4.48 for 4 L jug = $0.09

1 tsp of vanilla extract – $2.27 for 250ml = $0.02

1/4 tsp of salt – $2.87 for 500g = less than $0.01

Total cost for sheet of fudge: $2.54

Total cost per piece (based on 24 pieces): $0.11

I will be the first to admit, this is definitely not the healthiest of foods, but it is SO yummy and cheap – it’s an awesome treat to make 🙂

Join our Community!

On top of a monthly newsletter with tips and tricks for cloth diapering, exclusive offers, and new releases available to members first, you also receive a one-time use coupon off for an extra 5% off your first purchase of $50 or more!

You have Successfully Subscribed!